1. /
 2. Aktualności
 3. /
 4. Współpraca z Wielkopolskim Bankiem Żywności
Współpraca z Wielkopolskim Bankiem Żywności
2024-01-15

Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski podjął współpracę z Wielkopolskim Bankiem Żywności w Poznaniu, którego misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Wielkopolsce.

Związek Stowarzyszeń Wielkopolski Bank Żywności jest organizacją pożytku publicznego, non – profit.

Od ponad 25 lat Bank udziela pomocy żywnościowej około 40 tysięciom osób, Wielkopolan ze środowisk pozostających w trudnej sytuacji życiowej z powodu bezrobocia, samotności, chorób, niepełnosprawności, wieku i wielu innych problemów społecznych i posiadających przez to ograniczony dostęp do świadczeń socjalnych. Pomoc żywnościowa świadczona jest najuboższym za pośrednictwem  organizacji pozarządowych, placówek budżetowych i instytucji pomocy społecznej oraz jadłodajni. Obecnie liczba takich podmiotów stale korzystających z zasobów żywności WBŻ wynosi blisko 80. 

Każdego roku Bank przekazuje organizacjom i instytucjom pomocowym około 2000 ton żywności pochodzącej od producentów i dystrybutorów.

WBŻ:

 • Nieodpłatnie pozyskuje i przekazuje żywność -  produkty rolne, żywność krótkoterminową, nadwyżki produkcyjne,  próby technologiczne i inne, których bezpieczeństwo nie budzi zastrzeżeń.
 • Otrzymane produkty przekazuje na rzecz organizacji i instytucji pomocowych. Wspiera organizacje charytatywne zajmujące się bezpośrednio dożywianiem, prowadzące kuchnie, placówki pomocowe dla dzieci, rodzin, osób starszych, niepełnosprawnych i bezdomnych.
 • Promuje postawy przeciwdziałające utylizacji żywności lub jej marnowaniu.
 • Organizuje Świąteczne Zbiórki Żywności.
 • Prowadzi działania edukacyjne w tematyce niemarnowania i ekologii.

Jak możesz pomóc:

 • Przekazując darowiznę żywnościową
 • Przekazując 1,5% podatku dochodowego za dany rok na wsparcie działalności statutowej.
 • Przekazując darowiznę pieniężną

Skontaktuj się z nami lub bezpośrednio z WBŻ:

Wielkopolski Bank Żywności w Poznaniu

ul. Borówki 6

61 - 304 Poznań

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS: 0000119439

www.poznan.bankizywnosci.pl

Tel. 698 844 100, 501 437 546, 698 822 600

e-mail:

Wróć do Aktualności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram